Koncert Noworoczny 2021 w Wiedniu

Musikverein Wiedeń: Koncert Noworoczny 2021

01.01.21

Kiedy rozpoczęła się transmisja Koncertu Noworocznego z Wiednia pojawiła się wielka radość, że możemy uczestniczyć w tym święcie, że możemy być na tej sali przywołując wspomnienia pobytu w poprzednich latach, co dawało poczucie mentalnego bycia tam na miejscu razem z Wiedeńczykami.

Za każdym razem, kiedy kamera pokazywała miejsce, z którego słuchałam Koncertu Noworocznego 2017 i czułam atmosferę tam na żywo i kiedy pokazywała scenę, na której miałam zaszczyt przebywać podczas Balu Wiedeńskich Filharmoników miałam poczucie, że jestem tam i podziwiam tą piękną salę z niepowtarzalnym wnętrzem i wsłuchuję się bez obaw w fale dźwiękowe wypełniające historyczną przestrzeń oświetloną światłem nie tylko z eleganckich żyrandoli, ale przede wszystkim światłem członków orkiestry, od których promieniowała radość dając nam poczucie dobrej zabawy.

Było w tym koncercie coś innego, wiedeński sznyt ustąpił miejsca melancholii, która otulała osamotnionych na scenie muzyków. Frühlingsstimmen Waltz poprowadzony przez maestro Riccardo Mutiego wyzwolił we mnie taniec, którym mogłam wyrazić emocje towarzyszące temu koncertowi.

Duet z Overture to „Poet and Peasant” Franza von Suppè zafascynował mnie i to był moment, w którym koncert pochłonął mnie i pokazał piękno całego przedsięwzięcia.

Polki i galopy nadały tempa i dodawały tak potrzebnej nam energii, której nie mogliśmy na żywo przekazać, być może dlatego walce były zagrane za wolno, bo nie było dla kogo się śpieszyć?

Bad’ner Mad’ln był protestem wobec zamknięcia hoteli i uzdrowisk w zaistniałej sytuacji, przez co nie mogliśmy poczuć atmosfery miasta oraz tego wyjątkowo odświętnego w tym roku wydarzenia.

Iwona Karpińska

Wrocław

foto: Peter Adamik

VIENNA/ Musikverein: New Year’s Concert 2021

 

O autorze

client-photo-1
Iwona Karpińska

Komentarze

Dodaj komentarz