3 dni
Czas
Czarnobyl
Lokalizacja
wrzesień
Data

                                                                          Wakacje dla Singli

Czarnobyl (zona), Kijów – w cieniu atomu 

Największa katastrofa nuklearna w dziejach ludzkości – nieporównywalna z niczym innym. Koszty neutralizacji skutków (18 mld $) praktycznie zakończyły Zimną Wojnę i pośrednio obaliły system komunistyczny (cenzura informacyjna). Dziś możemy odwiedzić zgliszcza elektrowni i opustoszałe miasta czarnobylskiej zony!

 

Termin: 21 Wrz 2019 – 23 Wrz 2019

Lokalizacja: Kijów/ Czarnobyl – Ukraina

Cena: 1199 zł

 

Dziś czarnobylska Strefa (zona), choć od dawna opuszczona, przyciąga i fascynuje swją tajemniczością i niezwykłą, tragiczną historią. To również miejsce o bogatej przeszłości i pięknej, bujnej przyrodzie. 

 Najważniejsze atuty wyjazdu, w skrócie:

 • Jedyna tego typu kompleksowa oferta na rynku polskim z przelotem do/z Kijowa w cenie
 • Profesjonalna opieka przewodników lokalnych oraz rozmowy / spotkanie z likwidatorem
 • W pełni bezpieczne doświadczenie – dawka promieniowania 0,003 mSv (tyle ile podczas lotu samolotem)

 Czarnobyl – wycieczka ekstremalna

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu to zlikwidowana elektrownia jądrowa w pobliżu miasta Prypeć na Ukrainie, 14,5 km na północny zachód od miasta Czarnobyl, 16 km od granicy białorusko-ukraińskiej.
26 kwietnia 1986 r. Świat został wstrząśnięty straszliwą tragedią – eksplozją w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w północnej Ukrainie (wówczas części ZSRR). Ten wypadek stał się najgorszą katastrofą nuklearną w historii ludzkości.

Eksplozja spowodowała uwolnienie dużych ilości materiałów radioaktywnych do atmosfery, która rozprzestrzeniła się w zachodnim ZSRR i Europie. To skażenie radioaktywne wpłynęło na życie milionów ludzi, a świat nadal żyje z jego konsekwencjami.

 

Wypadek w Czarnobylu uważany jest za najbardziej katastrofalny wypadek elektrowni jądrowej w historii, zarówno pod względem kosztów, jak i strat. Jest to jeden z zaledwie dwóch wypadków energii jądrowej sklasyfikowanych jako zdarzenie na poziomie 7 (maksymalna klasyfikacja) w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych, druga to katastrofa jądrowa Fukushima Daiichi w Japonii w 2011 roku.

Około 100 000 km2 gruntów było w znacznym stopniu zanieczyszczonych opadami, a najgorsze regiony znajdowały się na Białorusi, Ukrainie iw Rosji. W całej Europie wykryto mniejsze poziomy zanieczyszczenia, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego.

Dziedzictwo Czarnobyla ma szczególne znaczenie dla Białorusi. Pomimo faktu, że elektrownia jądrowa znajdowała się na terytorium Ukrainy, niedaleko miasta Prypeci, ponad 70% radionuklidów osiedliło się na Białorusi. Około 66 procent całego terytorium Białorusi – ponad 13 milionów hektarów – zostało skażonych opadami, głównie cezem-137.

27 kwietnia 1986 r., Dzień po katastrofie, miasto Prypeci (47 500 osób) zostało ewakuowane, a w następnych dniach nastąpiła cała populacja 10-kilometrowej strefy wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W maju 1986 r. Ponad 116 000 osób zostało przesiedlonych z 188 osiedli w 30-kilometrowej strefie wyłączenia wokół stacji. Obecnie w okolicach awarii w Czarnobylu znajduje się 30-kilometrowa strefa zwana Strefą Wykluczenia, w której pobyt jest zabroniony ze względu na wysoki poziom promieniowania.

 

 

W 2016 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję uznającą uporczywe skutki katastrofy w Czarnobylu i upoważniającą system Narodów Zjednoczonych do podjęcia znaczących kroków mających na celu osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju w regionach i społecznościach dotkniętych Czarnobylem. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 26 kwietnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Katastrofach w Czarnobylu.

Republika Ukrainy może dzielić się ze światem unikalną wiedzą i doświadczeniem w radzeniu sobie z taką katastrofą, z wglądem w dopuszczalne dawki, podział na strefy i rehabilitację psychologiczną ludzi.

 Informacje praktyczne

CZARNOBYL TOUR® odkryje przed Państwem tajemnice tego miejsca, pozwoli zrozumieć przyczyny awarii i skutki promieniowania oraz poznać możliwości przezwyciężania, a zwłaszcza zapobiegania następnym tego typu katastrofom – co niestety nadal jest potrzebne, jak pokazała nie tak dawna awaria elektrowni w Fukuszimie.

Grupowy wyjazd na 1 cały dzień: wyjazd z Kijowa o 8.00 rano, powrót do Kijowa około 21.00. W programie zwiedzanie miasta Czarnobyl wraz z Czarnobylską Elektrownią Atomową, obejrzenie Sarkofagu z placu widokowego oraz kilkugodzinny pobyt w mieście Prypeć – dziś opuszczonym, niegdyś zamieszkiwanym przez 50 tys. mieszkańców. Cena obejmuje ubezpieczenie, przejazd autokarem z klimatyzacją, dostęp do filmów dokumentalnych, mapy tras imienne certyfikaty świadczące o pobycie w czarnobylskiej strefie zamkniętej (zonie) oraz kilkugodzinny pobyt w strefie, a także spotkanie z pisarzem i likwidatorem Siergiejem Mirnym.

Samolot

W cenie połączenie: WizzAir 
Wylot:  sob 21/09 Warszawa-Chopin o 07:15  Lądowanie: Kijów-Żuliany  09:50 (+ 1 h)

Wylot:  pon 23/09 Kijów-Żuliany 06:20  Lądowanie:  Warszawa-Chopin o 07:00 (+ 1h)

 Bus

Podróż na miejscu odbywamy busem turystycznym klasy standard, który należy do ukraińskiego przewoźnika (tzw. marszrutka – zazwyczaj wysłużony Mercedes Sprinter) a który ma zapewnić nam komfort i klimacik zwiedzania danego miejsca. Kierowca zawodowy oraz normy pracy zapobiegające przemęczeniu to sprawy do których podchodzimy nad wyraz poważnie.

         

MIEJSCE DOCELOWE Czarnobyl
CZAS TRWANIA od 21 do 23 września 2019 r. 
W CENIE
2 noclegi wycieczki 
przelot

przejazdy, program

ubezpieczenie NNW, KL
POZA ZESTAWEM
przelot, bilety wstępu,
wyżywienie

Cena :    1 199 zł / os  

 Świadczenia w cenie

 • przelot samolotem rejsowym (WizzAir) Warszawa-Kijów-Warszawa
 • transfery na miejscu do wszystkich atrakcji – bus z kierowcą
 • 1 dniowa wycieczka do czarnobylskiej zony ze zwiedzaniem (+ przewodnik)
 • dostęp do filmów dokumentalnych, mapy tras imienne certyfikaty świadczące o pobycie w czarnobylskiej strefie zamkniętej (zonie) oraz kilkugodzinny pobyt w strefie, a także spotkanie z pisarzem i likwidatorem Siergiejem Mirnym.
 • opiekę doświadczonego pilota z Polski na całej trasie (od / do Warszawy)
 • zakwaterowanie na czas wyjazdu w obiektach B&B – 2 noclegi
 • realizacja założonego programu wycieczki – zwiedzanie Kijowa z przewodnikiem (4h)
 • wspólne wyjścia i wieczorna integracja podczas pobytu w Kijowie
 • opłaty drogowe, paliwo i wszelkie koszty niezbędne do realizacji podróży
 • lokalne podatki oraz opłaty administracyjne
 • gift-pack od nas i sponsorów: booklet wyjazdowy, vouchery + inne
 • niezapomniana przygoda, nowe znajomości oraz profesjonalna opieka biura

 Uwagi

Bezpłatny bagaż  pokładowy. Można zabrać dodatkowy bagaż 10 kg/ 20kg wg cennika przewoźnika – lub w takim krótkim wyjeździe lepiej WizzPriority – dodatkowy plecak na pokład (do 50 ltr)
W cenie nie uwzględniono:

 • wyżywienia na miejscu pobytu (śniadania, obiady -1 możliwy w kantynie przy elektrowni, kolacje, alkohol)
 • wynajem dozymetru na caly dzień pobytu (10 USD/ może być na 2-3 osoby)
 • ewentualnych biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji w Kijowie
 • wydatki własne uczestników

 

 

Informacje i rezerwacje:

BT Nowe Horyzonty

tel.  692 663 076
biuro@nowe-horyzonty.com.pl

w TEMACIE poczty napisz:

zgłoszenie: Czarnobyl  dla Singli  (OF) + termin , w TRESCI wpisz: imię, nazwisko, adres zamieszkania  oraz telefon

 

 

Program ramowy wyjazdu

 

Program imprezy

 1 DZIEŃ  21/09
Kijów – zwiedzanie stolicy Ukrainy.

Przylot do Kijowa – zwiedzanie stolicy z przewodnikiem (4 h) – czas wolny – wspólny obiad – wieczorem wyjście do pubu / na imprezę.

Atrakcje:  pomnik Matka Ojczyzna i Ławra Peczerska,  Pałac Ukraina, Kościół św. Mikołaja, Majdan Niezależności i Chreszczatyk, Dom z Chimerami, Złota Brama, Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski), Aleja Pejzażowa, Cerkiew św. Andrzeja, Andriejewski Uzwiz, Cerkiew św. Mikołaja na Wodzie, Muzeum Czarnobyla

 2 DZIEŃ 22/09

CZARNOBYLSKA ZONA

Trasa całodniowego zwiedzania miasta i okolic Elektrowni w Czarnobylu (22 wrz 2019):

– stela „Czarnobylski powiat”
– wjazd do 30-kilometrowej strefy: checkpoint (PPC) „Dytiatki”;
– wioska Zalesie i wioska Kopacze: zwiedzanie ocalałych budynków;
– checkpoint (PPC) „Leliw”: wjazd do 10-kilometrowej strefy;
– Czerwony Las, miejsce, które w pierwszej fazie awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało najbardziej skażone;
– stela „Prypeć” przy wjeździe do miasta;
– Miasto Prypeć, opuszczone przez mieszkańców ponad ćwierć wieku temu: „Diabelski Młyn”; przedszkole, szkoła, basen, miejski stadion, kino „Prometeusz”, przystań z zalanym molo, budynek policji z ARESZTEM; budynek Miejskiej Rady – pierwszy sztab likwidacji skutków awarii; hotel „Полісся”, gdzie był punkt naprowadzania i korekty lotów śmigłowców podczas likwidacji skutków awarii, szpital, który przyjął pierwsze ofiary awarii, potem likwidatorów skutków awarii;
– Elektrownia Atomowa w Czarnobylu: Memoriał przy Dyrekcji Elektrowni, Sarkofag – placyk widokowy, objazd wokół terenu Elektrowni, karmienie sumów (w zależności od pory roku);
– Tajny obiekt Czarnobyl-2 (en). Gigantyczne anteny radaru „DUGA-1”, tajne miasteczko Czarnobyl-2, zabezpieczające sprawność anten pozahoryzontalnego śledzenia lotu rakiet balistycznych;
– kolacja w restauracji w Czarnobylu (opcjonalnie);
– miasto Czarnobyl: wycieczka; zwiedzanie miasta i wystawy maszyn i robotów, które brały udział w likwidacji awarii, pomnik strażaków „Tym, którzy uratowali świat”.

(Uwaga! Zastrzega się możliwość zmian ze względu na warunki atmosferyczne)

Aby Wasze wrażenia z podróży były pełniejsze i bardziej przyjemne, nie zapomnijcie:

– PASZPORTU! – bez niego nie zostaniecie wpuszczeni do strefy
– płaszcza/parasola na wypadek deszczu, zapasowe skarpetki na wypadek rosy
– kanapki na drogę, i czegoś do picia
– swojej osobistej, podróżnej apteczki
i załóżcie wygodne ubranie i obuwie turystyczne odpowiednie do pory roku.

Aby lepiej zrozumieć i poczuć to coś, co stworzyło Czarnobylską strefę, a mianowicie promieniowanie – polecamy dodatkowo zamówić na wyjazd indywidualne dozymetry. Radiometr Terra-P. będzie stale informować was o poziomie promieniowania terenu, na którym jesteście, a na koniec dnia pokaże dokładną wartość uzyskanej przez użytkownika dawki. Jak mówi Siergiej Mirnyj; „Wyjazd do Czarnobylskiej strefy strefy bez dozymetru to to samo, co jechać na normalną wycieczkę, zawiązawszy sobie oczy”.
Tylko dla uczestników wycieczki  cena 10 USD za dzień.

Powrót do Kijowa w godzinach późnowieczornych. Wyjście na pożegnalne piwko.

 3 DZIEŃ 23/09

Poranny transfer na lotnisko Żuliany i wylot powrotny do Polski.

hotele