5 dni
Czas
Niemcy
Lokalizacja
kwiecień
Data

Niemcy śladem najlepszych win klasy Grosses Gewächs

Hesja Nadrenska, Rheingau i Mozela

Termin: 23–27 kwietnia 2020

Najważniejsze atrakcje:

 

Podróże szlakiem najwyżej ocenianych win niemieckich

 

Odwiedziny u dziewięciu topowych producentów stowarzyszenia VDP.Prädikatsweinguter

 

VIP-owskie wejściówki na premierę nowych roczników VDP w Moguncji (Weinbörse 2019)

 

Zwiedzanie Trewiru z zabytkami epoki starożytnego Rzymu

 

Lunch w najstarszej winiarni Niemiec pozostającej od ponad 800 lat w rękach rodzinnych

 

Degustacja legendarnego Spatburgundera Höllenberg

 

Degustacja legendarnego Spatburgundera Höllenberg

 

Przewodnictwo i opieka podczas wyprawy sprawowana przez redaktora Michała Bardela – honorowego ambasadora VDP

 

MIEJSCE DOCELOWE Niemcy
CZAS TRWANIA 23–27 kwietnia 2020
W CENIE
noclegi program
wyżywienie

 

pilot, degustacje
POZA ZESTAWEM
bilety wstępu
napoje

 

 Cena za wycieczkę:  2250 PLN + 990 EUR + przelot od 1400 PLN

Gwarantujemy

  • Przelot na trasie Warszawa – Frankfurt – Warszawa (loty liniami rejsowymi), przejazdy na miejscu;
  • Zakwaterowanie: 4 noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach i pensjonatach o wysokim standardzie (pokoje jednoosobowe za dopłatą 150 EUR)
  • Wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiady lub kolacje (w zależności od programu), wino do obiadów/ kolacji w ilości ok. ½ butelki na osobę, wizyty i degustacje zgodnie z programem;
  • opiekę pilota-specjalisty winiarskiego, ubezpieczenie KL, NNW i bagaż.

  Dodatkowo płatne:

  • Posiłki, napoje oraz świadczenia niewymienione w ofercie;
  • pokój jednoosobowy – 150 EUR;
  • ewentualne dodatkowe bilety wstępu do obiektów innych niż zaplanowane na trasie wycieczki;
  • zwyczajowe napiwki ok. 30/os.

Informacje i rezerwacje:
tel.  692 663 076

biuro@nowe-horyzonty.com.pl

w TEMACIE poczty napisz:

zgłoszenie:  Niemcy śladem win  (WS)  + termin, w TREŚCI wpisz: imię, nazwisko, rodzaj pokoju, adres zamieszkania, datę urodzenia  oraz telefon

 

Plan wycieczki

1
dzień

Hesja i Reńskie Tarasy

Pierwszego dnia, prosto z lotniska we Frankfurcie popędzimy przyjrzeć się z bliska Hesji Nadreńskiej, największemu regionowi winiarskiemu Niemiec. Rzecz jasna, pominiemy wstydliwie okolice Liebfrauenkirche opodal Wormacji, otoczone winnicami, z których wciąż powstaje morze słodkawego wina w niebieskich butelkach. Na popołudnie i wieczór zatrzymamy się w najważniejszym winiarsko punkcie regionu, czyli na Reńskich Tarasach, a dokładnie zboczu zwanym z uwagi na kolor tamtejszej gleby Roter Hang. Odwiedzimy dwie wielkie winiarnie za jednym razem, albowiem jakiś czas temu właścicielka Weingut Kuhling-Gillot związała swoje losy, także prywatne, z właścicielem Weingut Battenfeld-Spanier. Obydwoje niezwykle ładni, obydwoje utalentowani, poczęstują nas winami z kilku bardzo odmiennych siedlisk Hesji. Na kolację zaś i zasłużony odpoczynek udamy się do urokliwego nadreńskiego Nierstein. Nocleg w Nierstein.

2
dzień

Z Nahe do Rheingau

Drugiego dnia przemierzymy Hesję wzdłuż i zatrzymamy się w jednej z najsłynniejszych winiarni regionu Nahe, Schlossgut Diel w Burg Layen. Obok słynnego kupażu Diel de Diel (na pokładach business class Lufthansy od 1997 roku) spróbujemy tam wielkich rieslingów klasy Grosses Gewächs z najsłynniejszych siedlisk Nahe, takich jak Burgberg czy Goldloch. To jedne z najlepiej starzejących się rieslingów w Niemczech! Lunch zjemy natomiast w położonej opodal najstarszej nieprzerwanie działającej rodzinnej winiarni w Niemczech (a może i na świecie?) – założonej w 1200 roku Prinz Salm. Stamtąd, przepłynąwszy promem Ren, przemieścimy się do Rheingau, do słynnego Kloster Eberbach: pięknego opactwa, które przy okazji wytwarza jedne z najlepiej rozpoznawalnych niemieckich win klasy premium. Zwiedzimy klasztor, w którym kręcono „Imię Róży”, a dziś – w podziemiach – dojrzewają fantastyczne rieslingi, przy okazji degustując wybrane wina z potężnej oferty Eberbach. Wieczór spędzimy spacerując po urokliwym Hattenheim, gdzie będzie możliwość zjedzenia kolacji we własnym zakresie. Nocleg w Oestrich-Winkel.

3
dzień

Rheingau, reńskie zamki i Mittelmosel

Piątek zaczniemy od odwiedzin w Weingut Johannishof (gdzie może uda nam się rozstrzygnąć dylemat kierownika wycieczki, a mianowicie, czy działka Berg Rottland daje lepsze rieslingi czy spatburgundery), a następnie zatrzymamy się na dłużej, by spróbować m.in. najlepszego i najdroższego niemieckiego pinot noir (Weingut August Kesseler, wciąż w regionie Rheingau). Po tym doświadczeniu kolejka linowa zawiezie nas do Jagdschloss Niederwald na lunch. Po obejrzeniu sobie trzech regionów winiarskich Niemiec z jednego punktu widokowego w Niederwald, pojedziemy wzdłuż meandrującego Renu przez maleńki region Mittelmosel (podziwiając najpiękniejsze nadreńskie zamki) słynącego z doskonałych win musujących. I właśnie kieliszek doskonałego sekta od Jochena Ratzenbergera spożyjemy stojąc na szczycie jednej z najstromszych parceli w Niemczech (70 stopni) i spoglądając na miasteczko Bacharach. Tak pokrzepieni pojedziemy wieczorem nad Mozelę, gdzie będzie wolny wieczór do zagospodarowania w mozelskim miasteczku Leiwen. Późnym wieczorem przejazd do Trittenheim na nocleg.

4
dzień

Nad Mozelą i Ruwer

W tymże Leiwen w sobotni poranek będzie nas czekać degustacja w Weingut Grans-Fassian, zdaniem kierownika wycieczki wytwarzającej najlepsze mozelskie rieslingu klasy GG. Z Leiwen udamy się lądem lub rzeką w okolice starożytnego Trewiru, gdzie odwiedzimy opływającą w legendy winiarnię Maximin Grünhaus nad rzeką Ruwer, której fundamenty sięgają czasów starożytnego Rzymu. Późne popołudnie zaś spędzimy spacerując po Trewirze. Wieczorową porą przejedziemy na kolację do hotelu Eurener Hof. Nocleg w Trewirze.

5
dzień

Premiera nowych roczników w Moguncji

W niedzielę zaś będziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest doroczna premiera nowych roczników win 198 członków stowarzyszenia VDP.Prädikatsweinguter. Do końca kwietnia bowiem wina klasy VDP.Erste Lage (Premier Cru) obowiązkowo dojrzewają w piwnicach swoich producentów. Moguncka Weinbörse (Giełda wina) jest także okazją do zaprezentowania win regionalnych (VDP.Gutswein) oraz gminnych (VDP.Ortswein), co nie znaczy, że nie będzie tam także najdroższych i najwybitniejszych win Grosses Gewächs (VDP.Grosse Lage) – tyle, że będą pochodziły z roczników 2017 i 2016 (tym lepiej!). Degustacja przewidziana jest między godziną 11.30 a 14.00, a następnie, po lunchu, przejedziemy na lotnisko we Frankfurcie.

 

Uwaga: organizator zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności realizacji poszczególnych punktów programu.