7 dni
Czas
Izrael
Lokalizacja
lipiec, październik, listopad
Data

Pielgrzymka

Ziemia Święta

Terminy: 

25.06.2021 – 02.07.2021   (Piątek – Piątek)

02.10.2021 – 09.10.2021   (Sobota – Sobota)

09.10.2021 – 16.10.2021   (Sobota – Sobota)

16.10.2021 – 23.10.2021   (Sobota – Sobota)

06.11.2021 – 13.11.2021   (Sobota – Sobota)

10.11.2021 – 17.11.2021   (środa – środa)

20.11.2021 – 27.11.2021   (Sobota – Sobota)

MIEJSCE DOCELOWE Izrael
CZAS TRWANIA wg oferty
W CENIE
noclegi program
wyżywienie

 

pilot, 
POZA ZESTAWEM
bilety wstępu
napoje

 

 Cena za wycieczkę:     1750 zł + 500 USD

ŚWIADCZENIA

– bilet lotniczy, – noclegi w hotelach, pokoje 2 i 3 os. z łazienkami, – śniadania i obiadokolacje, – opiekę pilota, opiekę duszpasterską – ubezpieczenie NNW, KL i bagaż

CENA NIE ZAWIERA

– obligatoryjnych napiwków, biletów wstępu – 100 $/os. obligatoryjnie (kwotę zbiera pilot) 
– dodatkowych napojów do obiadokolacji 
– obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 15 zł/os. 

Informacje i rezerwacje:
tel.  692 663 076

biuro@nowe-horyzonty.com.pl

w TEMACIE poczty napisz:

zgłoszenie:   Ziemia Święta   (P)  + termin, w TREŚCI wpisz: imię, nazwisko, rodzaj pokoju, adres zamieszkania, datę urodzenia  oraz telefon

 DODATKOWE INFORMACJE

Klimat: W zależności od regionu, który chcemy zobaczyć, Izrael jest całorocznym celem podróży. Obszar Izraela położony jest w strefie klimatów śródziemnomorskich, a południowa część tego państwa należy do strefy zwrotnikowej. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach 1000 mm na północy kraju, 50 mm na południu oraz 1100 mm na obszarach górskich. Średnia temperatura powietrza wynosi latem 33°C, zimą 10°C. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego najlepiej wypoczywać od kwietnia do listopada, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Woda w kwietniu może być jeszcze chłodna (18°C), ale od maja do listopada możemy liczyć na temperaturę od 20°C do 27°C. W lipcu i w sierpniu występują upały, jednak wiatr wiejący od morza łagodzi ich skutki. Zimy są łagodne – typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.

Waluta: Miejscową walutą jest szekel (ILS), 1 ILS = ok. 94 grosze. 1 szekel izraelski = 100 agorot.
Karty kredytowe są powszechnie akceptowane. W miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu oraz zamianą pieniędzy. Prawie na każdym rogu można znaleźć bank bądź biuro walutowe, wymiany można dokonać również za pośrednictwem arabskich sprzedawców oraz w recepcji hoteli. Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe restauracje, sklepy bądź hotele, ale sieć bankomatów jest znacznie rozbudowana. Najpopularniejsze karty to: VISA oraz MasterCard.

Przykładowe ceny: lody: 7-9 ILS za 1 gałkę, 6-15 ILS lody na patyku lub rożki; woda 1,5l: 7-9 ILS; Coca Cola 1,5l: 5-9 ILS; fajka wodna: 20-25 ILS; drobne wypieki w cukierniach: 2-3 ILS za sztukę; baklava: 30-50 ILS / 1kg; popularna ryba Św. Piotra: 50-60 ILS za całe danie.

Różnice czasowe: Po przyjeździe do Izraela należy przesunąć wskazówki o godzinę do przodu względem czasu polskiego.

Czas lotu: Lot z Polski do Tel Awiwu – ok. 4 godz.

Transport: W okresie szabatu, tj. od piątku wieczór do soboty wieczór, komunikacja w Izraelu jest ograniczona, a niektóre ulice są zamykane – należy to uwzględnić w planach wycieczkowych. W święto Jom Kippur (które jest świętem ruchomym, zgodnie z kalendarzem żydowskim) w całym Izraelu ruch samochodowy i motocyklowy ustaje na wszystkich drogach, na obszarze zabudowanym oraz poza nim.

Elektryczność: Napięcie elektryczne w gniazdkach: 230 V / 50 Hz (Jeruzalem: 220 V / 50 Hz)

Wizy: Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Należy jednak zwracać uwagę na stemple umieszczane w paszporcie przez służby graniczne Izraela. Zdarzają się bowiem przypadki, że władze mocą decyzji własnej jednostronnie ograniczają czas pobytu polskich turystów, wpisując na stemplach zgodę na krótszy pobyt, np. do 1 miesiąca lub do 2 tygodni. O takiej decyzji i jej przyczynach turyści nie są informowani. Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy na temat celu i charakteru podróży. Z uwagi na zdarzające się uliczne kontrole izraelskich służb imigracyjnych i policji cudzoziemcy powinni stale mieć przy sobie dokumenty podróży.

Ciekawostki: Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Niewskazane jest poruszanie się samochodem w tych rejonach w czasie szabatu. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu, jeśli nie godzą się na to uczestnicy uroczystości religijnych, ani też fotografować tych osób bez ich zgody.
Kuchnia tego kraju jest bardzo różnorodna. Sztuka kulinarna jest tu pewnym kompromisem między kulturą arabską, turecką i dalekoazjatycką. Lekkie przystawki, podawane są zazwyczaj na typowo arabskim chlebie pita. Popularne jest również: siekane mięso, przyprawione dużą ilością pieprzu i zapieczone po zwinięciu w cienkie rurki (tzw. marokańskie cygara), typowo grecka baklava, czy też zaczerpnięte z kultury tureckiej tahini – pasta z nasion sezamu, często z natką pietruszki, oliwą, cytryną i czosnkiem.
Ze względu na zdarzające się kradzieże kieszonkowe szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych i często odwiedzanych przez turystów. Aktualna sytuacja polityczna sprawia, iż należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz, dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów i restauracji) oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Na lotnisku należy być co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem. W okresie ramadanu w Strefie Gazy i w miastach palestyńskich na Zachodnim Brzegu, w których większość stanowi ludność muzułmańska (oprócz Betlejem), a także w arabskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.

Ambasada RP
16, Soutine St., Tel-Aviv 64-684, Israel
tel: 0-0972 (3) 7253111
Alarmowy telefon konsularny: 0-0972 547444106
fax: 0-0972 (3) 523 78 06

PROGRAM

Dzień 1: Zbiórka na lotnisku. Przylot do Tel Avivu. Przejazd do Betlejem. Zwiedzanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego – najstarszego na świecie funkcjonującego kościoła, Grota Mleczna. Przejście na Pole Pasterzy. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2: Śniadanie. Przejazd do Cezarei Nadmorskiej (park archeologiczny i akwedukt). Następnie przejazd do Hajfy na Górę Karmel – widok na panoramę miasta i port w Hajfie. Nawiedzenie kościoła Stella Maris skrywającego grotę proroka Eliasza. Przejazd do Nazaretu. Wizyta w Bazylice Zwiastowania NMP. Przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu zamieniając wodę w wino (odnowienie sakramentu małżeństwa). Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3: Śniadanie. Rejs po Jeziorze Galilejskim. Przejazd na Górę Ośmiu Błogosławieństw, Kościół Rozmnożenia Chleba i Prymatu Piotra. Przejazd do Kafarnaum (Dom św. Piotra). Przejazd na Górę Tabor (Góra Przemienienia Pańskiego). Wjazd taksówkami na szczyt. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4: Śniadanie. Przejazd do Betanii. Nawiedzenie Kościoła Marii, Marty i Łazarza. Wejście do Grobu Łazarza. Następnie przejazd do Jerycha – najstarszego miasta na ziemi. Panorama na Górę Kuszenia. Przejazd nad Rzekę Jordan (odnowienie sakramentu chrztu). Przejazd do Qumran – park archeologiczny. Przejazd nad Morze Martwe położone 416 m. poniżej poziomu morza. Możliwość skorzystania z kąpieli. Czas wolny ok. 2 h. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5: Śniadanie. Przejazd do Jerozolimy na Górę Oliwną z widokiem na -Złote Miasto”. Wizyta w kościele Pater Noster. Przejście drogą palmową do kościoła Dominus Flevit, Ogrodu Getsemani, wizyta w Kościele Wszystkich Narodów oraz nawiedzenie Kościoła Grobu NMP. Następnie przejazd na Górę Syjon: nawiedzenie Kościoła Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, Pokój Ostatniej Wieczerzy oraz Grobu Króla Dawida. Przejście pod Ścianę Płaczu uliczkami Starego Miasta. Następnie Kościół św. Piotra In Gallicantu. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6: Śniadanie. Przejazd do Jerozolimy. Przejście Drogą Krzyżową (Via Dolorosa) w kierunku Kościoła Grobu Bożego. Nawiedzenie Bazyliki wraz z Golgotą. Następnie przejście do Kościoła św. Anny oraz Sadzawki Betesda. Czas wolny na Starym Mieście. Nastepnie przejazd pod Kneset (Parlament Izraelski) i Menorę (symbol Izraela). Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7: Śniadanie. Wizyta w Ain Karem – miejscu narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Nawiedzenia św. Elżbiety. Przejazd do Tel Avivu na lotnisko. Wylot. Przylot do Polski

Ze względu na rózne godziny lotów, programa jest 7 lub 8 dniowy.

 

noclegi w hotelach, pokoje 2 i 3 os. z łazienkami